Święto Wina, czyli dzień Beaujolais Nouveau

Dzień wina to ruchome święto, ale zazwyczaj przypada w trzeci dzień listopada. Tradycja narodziła się we Francuskim regionie Beaujolais -to właśnie tutaj, tuż przed początkiem Adwentu miejscowi producenci wina degustowali młode wino.

Beaujolais nouveau to wino produkowane we francuskim regionie o tej samej nazwie. Powstaje z odmiany winogron gemay. Ten wyjątkowy trunek produkowany jest w bardzo specyficzny sposób – począwszy od zbieranych ręcznie winogron po sam proces fermentacji. Proces uzyskiwania alkoholu z winogron polega na fermentacji wewnątrz całych winogron, bez ich zgniatania. W ten oto sposób wyklucza się powstawaniu chrakterystycznego wytrawnego smaku, jakim charakteryzują się wina czerwone.

Zwolenników Beaujolais Nouveau jest tyle samo co ich przeciwników. Koneserzy często uważają młode wino za niezdatne do picia, natomiast jego fani uwielbiają jego ożywczy smak i specyficzną owocowa nutę. Mimo odmiennych zdań, miłośnicy Beaujolais czekają na moment, kiedy będą mogli posmakować trunku i ocenić jego jakość i wystawić pierwsze oceny. Co ciekawe, nie wolno zapominać, że Beaujolais Nouveau nadaje się do spożycia jedynie przez kilka miesięcy, ponieważ po roku zamienia się w ocet winny!

W latach 50. i 60. XX wieku, sława młodego wina dotarła w najodleglejsze krańce świata i dziś drugim krajem, w którym najchętniej świętuje się Dzień Wina, jest Japonia. Najważniejsze obchody tego święta, organizowane są oczywiście we Francji,  gdzie festiwale towarzyszące obchodom dnia wina trwają  nawet kilka dni!

Nie pozostaje dziś nic innego jak otworzyć butelkę Beaujolais Nouveau!

Santé!!